Do Świąt Bożego Narodzenia pozostały 3 tygodnie to idealny moment, aby zaplanować przygotowania. Postanowiłam przygotować dla Was artykuł, w którym pokażę Wam jak planuje przedświąteczne obowiązki, tak aby czerpać radość z przygotowywań i nie być zmęczonym przy wigilijnym stole.
Dobry plan to podstawa, dlatego ja dzielę wszystkie obowiązki na tygodnie, które pozostały do świąt. W każdym tygodniu wypisałam w podpunktach zadania do wykonania.
Tak jak wcześniej wspomniałam do świąt zostały 3 tygodnie, więc dość dużo czasu, aby spokojnie uporać się ze wszystkimi przedświątecznymi pracami i uniknąć niepotrzebnego stresu. A więc zaczynamy!
3 TYGODNIE DO ŚWIĄT (4 – 10 grudnia)
To pierwszy tydzień naszych przygotowań, w którym możemy zaplanować prezenty pod choinkę, dania wigilijne oraz częściowe zakupy potrzebne do realizacji tych planów. Dobrze jest zrobić zakupy niektórych rzeczy w tym tygodniu, chociażby dlatego, aby nie tracić cennego czasu na stanie w długich kolejkach w ostatnim tygodniu. Jeśli ktoś z Was zaplanuje prezenty własnoręcznej roboty to tym bardziej warto pomyśleć o tym wcześniej.
Lista rzeczy do zrobienia w pierwszym tygodniu:
I. Sporządzić listę prezentów.
II. Sporządzić listę potraw i ciast świątecznych.
III. Zakup prezentów (jeśli robicie prezenty DIY to zakup potrzebnych artykułów do ich wykonania).
IV. Pakowanie prezentów świątecznych.
V. Zakupy spożywcze z długą datą ważności.
VI. Zakup kartek świątecznych i wypisane życzeń.
VII. Wysłanie kartek świątecznych i paczek za granicę.
VIII. Zakup dekoracji świątecznych, choinki (sztucznej lub żywej w doniczce) oraz ozdób choinkowych.
IX. Przygotowanie świątecznej playlisty.
Jeśli postaramy się przygotować te wszystkie rzeczy z listy w nadchodzącym tygodniu to unikniemy stresu oraz długich kolejek i chaosu panującego w sklepach przed świętami.
2 TYGODNIE DO ŚWIĄT (11 – 17 grudnia)
W kolejnym tygodniu najlepiej zorganizować sobie czas na generalne porządki w domu.
Przygotowałam Wam listę moich prac domowych, Wasza lista zadań oczywiście nie musi być taka długa. Każdy powinien ustalić plan działania odpowiedni do swoich potrzeb i do adekwatne do możliwości czasowych.
Kiedy już uporamy się z porządkami w domu to może warto pomyśleć o uporządkowaniu ducha i zamknąć tydzień porządków spowiedzią.
Lista zadań do wykonania w tym tygodniu:
I. Generalne porządki:
- mycie okien
- pranie firanek
- sprzątanie w szafach, komodach
- mycie sprzętów AGD (lodówka, piekarnik, czajnik itp.)
- sprzątanie, mycie szafek w kuchni
- wycieranie wysokich szaf i półek
- mycie lamp, drzwi, obrazów itp.
- odkurzanie, trzepanie dywanów
- generalne mycie łazienki (fliz, fug, sprzętów)
- mycie i pastowanie podłóg
- prasowanie i zawieszanie firanek
- podlewanie kwiatów i przecieranie liści
- przygotowanie świeżej pościeli na święta
II.Wysłanie kartek świątecznych
III. Spowiedź
OSTATNI TYDZIEŃ DO ŚWIĄT (18 – 24.12)
Ostatni tydzień przed świętami jest bardzo intensywny w przygotowania, dlatego moim zdaniem należy podzielić obowiązki między wszystkich domowników.
Teraz przyszła pora na gotowanie potraw i pieczenie ciasto (czyli mam nadzieję, że na najprzyjemniejszą część przygotowań), dekorowanie domu oraz ostatnie zakupy i porządki. Aby umilić sobie ten ostatni tydzień polecam włączyć świąteczną playliste lub ulubione radio 🙂
Ten tydzień podzieliłam już na konkretne dni.
Zadania do wykonania w tym tygodniu:
- Przygotowanie potraw wigilijnych, które można zamrozić (pierogi, uszka, masa makowa) (18 – 19.12)
- Zadanie dla mężczyzn; zakup żywej, ciętej choinki lub wyczyszczenie sztucznej zeszłorocznej (21.12)
- Zrobienie stroików (22.12)
- Pieczenie ciast (22 – 23.12)
- Zadanie dla mężczyzn; przygotowanie lampek i dekoracji świątecznych w jednym miejscu (23.12)
- Ogólne sprzątanie domu (odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie podług) – 23.12
- Ostatnie spożywcze zakupy przedświąteczne 23.12 – dobra lista zakupów i myślę, że każdy domownik sprosta zadaniu!
- Ubieranie choinki i dekorowanie domu 23 – 24.12 – wspólne ubieranie choinki przy świątecznych piosenkach, to jest to, co najbardziej lubię!
- Przygotowanie potraw wigilijnych 24.12
Najważniejsze, aby pamiętać, że święta to czas, który powinniśmy spędzić z rodziną na wspólnych rozmowach, a nie tylko przed telewizorem. Podczas przygotowań zastanówcie się jak chcielibyście spędzić ten czas. Oto kilka moich propozycji:
- śpiewanie kolęd i pastorałek – nie każdy zna wszystkie zwrotki kolęd i pastorałek, dlatego warto przygotować sobie wcześniej teksty dla wszystkich lub włączenie karaoke na komputerze. U nas w tamtym roku po wieczerzy wigilijnej karaoke sprawdziło się wyśmienicie!
- wspólne gry – nie mówię tu oczywiście o grze na komputerze, tylko o dawno zapomnianych grach planszowych, państwa-miasta, karty lub scrabble.
- oglądanie zdjęć – mogą to być zapomniane wspólne zdjęcia rodzinne z dawnych lat lub te z ubiegłego roku z wakacji, których nie mieliśmy wcześniej czasu przejrzeć.
- długi spacer – po świątecznym obżarstwie dobrze nam zrobi spacer na świeżym powietrzu 😉
- Lepienie bałwana 🙂
Pamiętajcie, że w święta stół wcale nie musi być zastawiony po brzegi, bo i tak nikt nie będzie w stanie zjeść tych wszystkich pyszności nawet przez kolejne dni. Dom nie musi być idealnie posprzątany, bo nikt nie będzie przeprowadzał testu „białej rękawiczki”;) Pod choinką nie muszą znajdować się drogie prezenty, czasem tańsze lub wykonane własnoręcznie dają więcej radości.
Tak, że szał świąteczny, szałem świątecznym, ale w dzisiejszym świecie, ani drogie prezenty, ani dużo jedzenia, ani idealnie wyglądający dom nie jest tak cenne i wartościowe, jak czas spędzony z najbliższymi.