Tort chałwowy z orzechami przygotowałam z okazji urodzin mojej mamy. Ona bardzo lubi chałwę, więc tort o smaku chałwy orzechowej był idealnym pomysłem.
Ciasto jest bardzo proste. Składa się z biszkoptu przekrojonego na 3 części oraz masy budyniowej z dodatkiem chałwy. Tort chałwowy udekorowałam zmielonymi orzechami.
Ważne jest, aby tort przygotować dzień wcześniej lub kilka godzin przed podaniem, wtedy smakuje najlepiej!
Czas wykonania: 2 h 30 min
Ilość porcji: 10 kawałków (tortownica o średnicy 22 cm)
Składniki:
Biszkopt:
7 jajek
140 g cukru (2/3 szklanki)
90 g mąki (2/3 szklanki)
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soliKrem budyniowy:
140 g masła (2/3 kostki)
1 budyń
35 g cukru pudruDodatkowo:
250 g chałwy orzechowej
¾ szklanki obranych fistaszków
Przygotowanie:
Ugotować budyń z godnie z opisem na opakowaniu. Wystudzić.
Biszkopt:
Żółtka oddzielić do białek. Białka ubić z cukrem i szczyptą soli na sztywną pianę. Gdy białka będą już ubite zmniejszyć obroty miksera i dodać powoli żółtka. Do masy przesiać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać całość łyżką. Przełożyć do formy (tortownica o średnicy 22 cm) wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec 40 minut w temperaturze 170 stopni (30 minut na funkcji grzania góra-dół i 10 minut pieczenie od dołu).
Biszkopt przestudzić i przekroić na 3 części.
Masa budyniowa:
Masło o temperaturze pokojowej utrzeć z cukrem pudrem. Następnie dodać po łyżce wystudzonego budyniu i wszystkie dokładnie zmiksować.
Do masy dodać pokruszoną chałwę i całość dokładnie połączyć ze sobą za pomocą miksera, tworząc jednolitą masę. Do masy można dodatkowo dodać posiekane orzechy, ja pominęłam ten krok. Masę najlepiej odstawić na 30 minut – 1 godzinę do lodówki, aby lekko zgęstniała.
Spody od biszkoptu lekko nasączyć. Ja spryskałam je wodą, ale można użyć zaparzonej herbaty lub kawy. Biszkopt przełożyć 1/2 masy. A drugą połową wysmarować cały tort.
Tort udekorować posiekanymi orzechami.
Ciasto odstawić do lodówki na całą noc, aby masa zgęstniała.
Krok po kroku:
Pobierz wersję do druku:
och, jak ja kocham chałwę…
Krem wychodzi naprawdę pycha 🙂 I można go zastosować nie tylko do przełożenia biszkoptu, ale również do innych deserów. Jest bardzo kremowy i delikatny:)
Pozdrawiam!